Vişne Kiraz

Düşlerimin peşi sıra kendimi yollara vurdum

Bu sefer günümüzde var olmayan bir ülkeye gidiyor gibi evden çıktım. İspanya‘ya değil eski Endülüs‘e gidiyordum. O yüzden biraz farklıydı heyecanım bu yolculukta. Özellikle İspanya’nın güneyini etkileyen ve hala ayakta kalan Endülüs Emevileri‘nin mimarisini çok merak ediyordum. Nereye gidiyorsun diye soranlara Endülüs’e dedim bu sebepten. Ha bir de böyle içinde gezerken zaman yolculuğuna çıkmak istediğim Persepolis var “bucket list”emde.*

Yıldızlar - Alcázar of Seville

Yıldızlar – Alcázar of Seville

İlk durak Córdoba

Endülüs’ün dar sokaklarında keşfe Córdoba ile başladık. Bu yörede en sevdiğim şehir oldu küçüklüğü ve sevimliliğiyle. Sokakları boydan boya yıkayan temizlik görevlileri bana küçüklüğümde Adana’da anneannemin evinin merdivenlerini sokağa kadar yıkattığı yaz tatillerini hatırlattı. Ne de olsa o sıcakta azıcık serinlerdik biz, ev ve sokak.

Jewish Quarter – Córdoba

Gece geç yatan ve öğlen siesta yapan İspanyolların sabah erken saatlerde ücretsiz müze ziyareti olanağı sağlamalarına çok güldüm. “Abi biz beceremiyoruz erken kalkmayı, sen yapabiliyorsan gözümsün!” misali sabah 8.30-9.30 Mezquita de Córdoba‘i ve Alcazar de los Reyes Cristianos‘u ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bu arada siestanın İspanyollara Emeviler zamanından kalma bir alışkanlık olduğunu öğrendiğime çok şaşırdım. Kuşluk vakti uykusu ile siesta arasındaki ilişki aslında geçmişe yaptığım yolculuğumun günümüzdeki güzel işaretlerinden biri oldu.

Hostel sahibi José sayesinde harika bir harita ile tanıştım bu gezimde. Avrupalı gençlerden oluşmuş USE-IT grubu gönüllü olarak genç turistler için haritalar hazırlamakta. Öyle keyifle hazırlanmış ki  gezdirirken eğlendiren türden :)  Şimdilik 45 şehir için haritaları var. Hangi şehirlerin haritaları var diye bakınırken gittiğim yerleri Use-It haritaları ile gezsem tekrar diye hayıflandım. Córdoba haritasını ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim!

Ayasofya’ya benzeyen Mezquita de Córdoba sırasıyla kilise-cami-kilise dönüşümleri yaşamış. İslam mimarisindeki ışık oyunları hep çok hoşuma gitmiştir. Bana ayrı bir huzur verir. Burada yakaladığım ışık ile “huzur” adlı eserimi çektim diyebilirim. Altın yaldızlı mihrap Emevilerin mimaride estetik anlayışlarının ne kadar üst seviyede olduğunu gösteren harika bir yapıt, bugüne kadar gördüğüm en güzel mihrap.

Jewish Quarter‘ın sokaklarında kaybolduk bilerek ve isteyerek. Beyaz duvarların üzerindeki renkli saksılar, minik şirin dükkanlar, tabanı bile renkli seramiklerle döşeli balkonlar arasında yürümek güzeldi.

Alcazar de los Reyes Cristianos‘un bahçelerine bayıldım. İslam mimarisinin bir parçası olan avluları ve havuzları oluşturdukları atmosferle beni dış dünyadan uzaklaştırıp götürdü. İlginç şekillerde budanmış ağaçların ve rengarenk çiçeklerin arasında hoş zaman geçirdim.

Japonya’dan sonra bir bahçe türü daha öğrenmiş oldum: dikey bahçe. Palace of the Marquises of Viana‘nın bahçesinde yöredeki avlulardan farklı olarak dikey bir bahçe ve sergilenmekte olan modern sanat eserleri yer almakta. Sarayın içi sadece rehber ile gezilebilmekte. İspanyolca olmasına rağmen içini görmek istedim. İyi de yapmışım rehber hem İngilizce broşür verdi içeride hem de arada sorularımı İngilizce cevapladı.

Akşam Los 100 Montaditos‘ta tapas yiyip Roma Köprüsü‘nde yürüdük. Köprünün sonunda Mezquita de Córdoba’nın akşam manzarası bizi bekliyordu. O akşam şansımıza bütün tapaslar 1 euro’ya satılıyordu Los 100 Montaditos’ta. Mekan dışarıdan çok cazip görünmese de İspanyollar’ın tercih ettiği bir tapasçı. Turist tuzaklarından kaçınan ve yöre insanın gittiği yerleri keşfetmeyi seven bizlere çok hitap etti.

Córdoba 1. Mezquita de Córdoba 2. Alcazar de los Reyes Cristianos 3. Roman Bridge 4. Jewish Quarter 5. Palace of the Marquises of Viana 6. Plaza Corredera

Granada

Gitmeden önce Granada benim için her ne kadar Alhambra demek olsa da Plaza Nueava’dan başlayarak Carrera del Darro boyunca yürüdüğümüz Albaycin ve Sacromonte kasabalarından geçen rotayı sevdim. Sacromonte’de kayaların içinde yaşayan gypsy (çingene) evleri oldukça ilginç bir manzaraya sahipti. Hala elektrik, su ve kanalizyon olayını nasıl çözdüklerini anlamasam da evlerinin içi kesinlikle serin olmalı. En az bir tanesinin içini görmeyi çok isterdim doğrusu.

Alhambra harika bir saray. Dantelimsi alçılarla (plaster) bezenmiş sarayın zarif bir güzelliği var. Minimalist yapısı, geometrik desenlerle döşeli duvarları, yıldızları andıran kakmalı tavanları, aslanlı çeşmesi beni alıp eskilere götürdü. İslam’da yasak olan canlı figürlerine inat geometrinin zenginliğinde binlerce harika desen çıkmış ortaya. İnsanın kısıtlandıkça içindeki yaratıcılığı başka bir yerden çıkarabiliyor olmasından mutlu oluyorum. Bayıldığım bu desenlerden bir tanesinin üzerinde olduğu bir çift küpe aldım kendime sarayın mağazasından. Tanımadığım insanlar durup küpemi nereden aldığımı soruyorlar, seçimimden ötürü bunları duyunca seviniyorum.

Nasrid Sarayı – Alhambra

Geçenlerde Game of Thrones‘un yeni sezonda Alhambra ve Alcázar of Seville‘da çekim yapacağı yönünde dedikodular çıkmaya başladı. Eğer doğruysa sonunda Game of Thrones dizisinin çekileceği yerlerden birini dünya gözüyle görmüş oldum demektir. İzlanda hayalleri bir müddet daha bekleyebilir :)

Alhambra çıkışında Calle Molinos‘a giderseniz birbirinden harika graffitiler görebilirsiniz. Akşam Casa del Arte Flamenco‘da  flamenko gösterisi izledik. Flamenko dansçılarının hep kadın olduğunu sanırdım, yanılmışım. Hem kadın hem de erkek dansçının performansları oldukça coşkuluydu. Bir de bağrı yanık şarkıcının sesine eşlik eden gitar tam İspanya havasına girmemizi sağladı. Akşam üşenmezseniz Mirador  de San Nicolas‘a gidip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Granada 1. Alhambra 2.Albaycin and Sacromonte 3.The Cathedral and the Royal Chapel 4.Carrera del Darro and Plaza Nueva 5. Graffiti Sokağı

Seville

Seville gezdiğimiz şehirler içinde en büyük olanı. Bana bir kaç yer dışında çok ilgi çekici gelmedi. Alcázar of Seville‘ın Alhambra ile yarışacak kadar güzel olduğunu bilmiyordum. İkisi de harika olsa da benim için Alhambra’nın yeri başka. Seville Cathedral‘indense kulesi (minaresi) Giralda‘yı daha çok beğendim. Plaza de España gece fotoğrafı çekmek için güzel bir yer. Torre del Oro ya da diğer adıyla Altın Kule Seville’nın tarihteki gelişimini anlatan önemli yapılardan biri. Casa de Pilatos bizdeki vali konağına karşılık gelmekte. Mimarisi, İslam ve rönesans eserleriyle hoş bir sentez oluşturmuş.

Vineria San Telmo‘da lezzetli bir akşam yemeği yedik. Akdeniz, Arap ve İspanyol mutfaklarının birleşimi zengin bir menüye sahip. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Seville 1. Alcázar of Seville 2.Seville Cathedral & Giralda 3.Plaza de España 4.Torre del Oro 5.Casa de Pilatos

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Alhambra biletinizi mutlaka önceden internetten alın. Saraya çok talep var ve gittiğiniz gün kapıdan satılan sınırlı sayıda bilete yetişememe ve erkenden girdiğiniz kuyruklarda boşuna zahmet çekme riskiniz var. Biletinizi buradan alabilirsiniz. “Genel” kategoriden aldım biletimi, oldukça kapsamlıydı. Sarayın bahçesinden seçtiğiniz saatten erken giriş yapmanız mümkün, fakat biletin üzerinde yazan saatte (sanırım tercih ettiğiniz saatten 15 dakika önce) Nasrid Sarayı‘nın önünde hazır ve nazır bulunmalı.
 • Sıcak hava – Haziran başında oradaydım. Hava aşırı olmasa da sıcaktı. Dar sokaklardaki gölgeler yardım etse de temmuz ve ağustos aylarındaki halini hayal edemedim. Mümkünse temmuz ve ağustos dışında giderseniz çok daha keyifli olabilir gezileriniz.
 • Tarihi yerleşim yerlerine araçla girme yasağı– Endülüs bölgesini arabayla gezmek oldukça rahat. Yalnız şehir içindeki tarihi yerleşim yerlerine belli araçlar girebilmekte. Google Maps sizi bodoslama bu yerlere sokup başınızı ağrıtabilir. Eğer araç ile gidecekseniz kalacağınız otele mutlaka bu durumu iletin ve plakanızı bir an önce kendilerine iletin. Sisteme plakanızı kaydettirdiklerinde aracınızla en azından otelin önüne kadar gidip valizlerini bırakabilirsiniz.   
 • Otopark – Şimdi öncelikle saf saf Türk mantığı ile İspanyolca çeviri yapmaya kalkışmayın benim gibi. Futboldaki libero teriminden otoparkların levhalarında yazan “libre” kelimesini free-ücretsiz diye çevirdim. Otoparka girince farkettim ki ücretsiz demek değil o, müsait demek. Paralı otopark yer durumundan haber veriyor Vişne ne anlıyor durumu :) Günlük 20-30 euro arası otopark ücretlerinin. Otopark görevlisi halden anladı da hemen çıkma isteğine pratik çözüm buldu. Cadde üzerlerinde mavi ile işaretlenmiş yerler ücretli, sarılar da rezerve demek. Beyaz ya da boyalı olmayan yerlere aracınızı gönül rahatlığıyla park edebilirsiniz. Haritalarımdan notlarımı toparlayıp “Endülüs’te ücretsiz park yerleri” yazımı yazana kadar aracınızı ücretsiz nereye park edebileceğiniz konusunda kalacağınız yerle iletişime geçmenizde fayda var.
 • Uygun araç kiralamaGoldcar‘ın fiyatları oldukça uygun. Günlük 10-12 euro civarına araç kiralayabilirsiniz. Yalnız aracı aldığınız şehirden başka bir şehirde bırakırsanız 40 euro fazladan ödemeniz geremekte.

Güzergah

Seyahat planlarınıza ilham olur belki diye planlama aşamasında Google Maps’te hazırladığım haritayı koyuyorum buraya. Bu yazımda detaylı olarak Córdoba, Granada ve Seville gezilerini anlatmaya çalıştım. Granada’dan Malaga’ya geçerken El Torcal Doğa Parkı‘nda şehir tatilinden kaçıp doğada yürüyüş yapmak iyi geldi. Memleketine o kadar yaklaşmışken Malaga’da Picasso Müzesi‘ne uğramadan dönmek olmazdı.

Akdeniz, Ege ve Karayipler’in maviliklerinden sonra Batı Avrupa’da deniz beğenmek biraz zor. Plana güzel bir deniz kum güneş keyfi eklemek için bakınırken Marbella’nın grimsi denizi cazip gelmedi. Bir şekilde Cádiz‘e karar verdik ve yine Atlas Okyanusu’nda bir sahili deniz kum güneş tatili için seçmemek gerektiğini deneyimledim. Ayrıca Akdeniz ve Afrika’nın birbirine bu kadar yaklaştığı bir boğazda buz gibi esen rüzgar bana Hollanda sahillerini anımsattı. Rüzgardan kumsalda oturmak ve üşümemek neredeyse imkansızdı. Biz de bu vesileyle Malaga’dan  Cádiz’e geçerken dağların içinde iki güzel kasabayı Ronda ve Setenil de las Bodegas‘ı plana dahil etmiş olduk. Cádiz’deki kumsal faciasından sonra bari bu kadar gelmişken Cebelitarık‘ı uzaktan da olsa bir görelim istedik. Cebelitarık İngiltere kontrolünde olduğundan gezmek için İngiltere vizesi gerekmekte. Denizin ortasında ama karaya yakın kocaman kayalı haliyle bir karakolu andıran Cebelitarık, yol boyunca uzanan rüzgar değirmenleri ve karşıda Afrika kıtası manzaraları görülesi. İsterseniz dönüşte ufak bir kasaba olan Vejer de la Frontera‘ya uğramak mümkün.

Kaç gün yeterli?

Kendimden biliyorum seyahat planı yaparken en önemli aşamalardan biri de gideceğiniz yeri adam akıllı gezmek için kaç gün yeter kararı vermek. Süre ne çok uzun ne de çok kısa olmalı. Bu nedenle gezi yazılarıma elimden geldiğince “Kaç gün yeterli?” kısmını eklemeye çalışacağım. Bir hafta Endülüs gezisi için yeterli bir süre.

 • Córdoba 1 gün
 • Granada 1-2 gün (Özellikle Alhambra Sarayı yarım gününüzü alabilir ve rahat gezmek için 1 günden biraz fazla vakit ayırmalısınız.)
 • Seville 2 gün
 • El Torcal + Ronda + Setenil 1 gün (Ronda ve Setenil birbirlerine yarım saat mesafedeler, Granada’dan sabah erken yola çıkarsanız üçünü gün içerisinde gezebilirsiniz. El Torcal’a Granada’dan Malaga’ya giderken uğradık. Ronda ve Setenil de Malaga’dan yaklaşık bir saat mesafede Cádiz’e giderken yol üstünde.)

* Bucket list kelimesini “ölmeden önce yapılması gerekenler listesi” diye çevirmek istemedim. Morgan Freeman ve Jack Nicholson abilerimizin oynadığı The Bucket List (2007) filminin hatrına bu kelime daha iyimser geliyor kulağıma içinde ölümün yer aldığı bir ifadeyi kullanmaktansa.

(Vişne Kiraz, Haziran 2014)

36 Responses to “Endülüs’te geçmişe yolculuk”

 1. Seyahat Meraklısı

  Bütün yazılar arasında en çok bunu beğendiğimi söylemeliyim! Özellikle resimlere hayran kaldım. Öyle hoş bir anlatım ve öyle güzel bilgiler barındırıyor ki, Endülüs’e yeniden gidesim ve sıfırdan gezesim geldi. Zira yazıyı okudukça, bu şahane resimlere baktıkça, kaçırdığım yerler için hayıflandım durdum.

  Lakin yazıda Seville’e biraz haksızlık edilmiş gibi geldi bana. Kişisel olarak Barcelona ve Seville’in hangisinin daha güzel olduğunu zaman zaman düşünürüm kafamda.

  Bence Ronda’ya ait resimler de eklenebilir yazıya. Ayrıca Malaga’ya kadar gitmişken Colomares’i de görmekte fayda var.

  Yine bir not: Madrid’in 50 dakika güneyinde bulunan Toledo’nun da kaçırılmaması gerekiyor.

  Cevapla
 2. visnekiraz

  Seyahat Meraklısı, çok teşekkür ederim. Böyle eleştirilerle daha iyilerini yazacağıma inanıyorum.

  Colomares’in fotoğraflarına baktım yorumunuzdan sonra, keşke önce bilseydim dedim. Az önce arkadaşım da yazdı aynı şeyi. Demek Marbella’yı seçseydik bu harika kaleyi görebilirdik. Ah Cádiz ah!

  Değişim öğrencisiyken İspanyol arkadaşlarımın çoğunun Madridli olmaları nedeniyle kısıtlı bütçemle sadece bir şehire ve vaktim kalırsa yakınlarda bir yere gidecek kadar bütçem olduğunu söylediğimde bana Madrid ve Segovia’yı önermişlerdi. Genellikle ilk tercihin Barcelona ve Toledo olduğu kombinasyonda benimki biraz farklı olmuştu. Segovia’nın mimarisindeki ufak esintilerden Endülüs merakım başladı. 2 sene önce Toledo’yu gidebildim ve çok beğendim. Aklımdaki imajı: ortaçağ şovalyeler şehri :)

  Seville’da Barcelona’daki keyfi alamadım. Barcelona başka güzel sahili, Katalan mimarisi ve Gaudi’si ile. Ama oradayken düşünmedim değil. Parkların büyüklüğü ve tramvaylar bana biraz Barcelona’yı anımsattı. Seville kesinlikle Madrid’den daha güzel ama bir Barcelona değil bence.

  Cevapla
  • Seyahat Meraklısı

   Bu arada Türkçe karakter problemi çözülmüş gözüküyor. :) Sana Colmares’i tavsiye eden de bilgisayar mühendisi arkadaşın mı yoksa? ;) Gitmeden önce tavsiye etseymiş ya!

   Segovia güzel şehir. Yine Madrid’e yakın Avila da çok hoş bir şehirdir, biraz daha uzakta olan Salamanca da. Ayrıca madem buralarla alakalı yazılar var, Lisbon ve (gidildiyse) Sintra ile alakalı yazılar ve resimler de ilgiyle okunacaktır diye zannediyorum.

   Cevapla
   • visnekiraz

    Evet evet çözdüm Seyahat Meraklısı, eski yazılarımı da zaman buldukça düzeltiyorum. Evet bilgisayar mühendisi arkadaşım. Hemen kendisine böyle ilgili bir okurum olduğundan bahsettim :) Sanırım tanışıyorsunuz.

    Colmares, Avila ve Salamanca’yı ekledim bucket list’ime.

    Lizbon’a gittim ve vaktim kalmadığı için Sintra’ya uğrayamadım. Lizbon’u yazabilirim. Hemen aklımdaki tavsiyeyi yazayım unutmadan http://www.pasteisdebelem.pt/ ‘de belem tatlısı yemelı sıcak sıcak.

    Aslında https://visnekiraz.com/nereler/ kısmında yıldızlar gittiğim ama yazmadığım yerleri, kalpler de gittiğim ve yazdığım yerleri göstermekte. Bu sayfaya bir giriş yazmak ne zamandır aklımda. Haritayı, seyyahlara hem gidecekleri yerler için ilham olması hem de yazmadığım yerler hakkında istekte bulunabilmeleri için koydum sayfama.

    Cevapla
 3. Seyahat Meraklısı

  Evet, sanırım tanışıyoruz kendisiyle. ;)

  Haritalara bayılırım. Uzun uzun nereler gezilmiş, nereler var daha gidilecek diye baktım ben de. Dünya pek de küçük sayılmaz.

  Belem kulesi güzel yer. Bu pastaneyi bilmiyordum. Bir daha Lizbon’a gidersem uğrayayım buraya. Ben de Cascais’de (restoranda garsona sorduk, Kayşkeyş diye okunduğunu söyledi) tuzda balik tavsiye edeyim o halde. :)

  Cevapla
  • Seyahat Meraklısı

   Oooo Duygun Hanım da gelmiş, hoş gelmiş. İnsan arkadaşına seyahat öncesi tavsiyede bulunmaz mı? :)

   Cevapla
 4. ciyak

  Merhaba resmen beni gaza getirdiniz.
  Sorum şu: İstanbul’dan (zannımca) uçakla İspanya’nın hangi şehrine gittiniz?

  Cevapla
  • Yusuf Akalın

   Ben 12 yaşında ve malagada 5 yıldır oturuyorum ve benim burada olmamın nedeni şimdiki THY Malaga müdürü benim babam. Bir insan endülüse hayatında bir kez bile olsa gelmeli.Ben ödev yapıyorum bu yüzden bu yazıyı gözden geçireyim dedim. Elhamrada 5-6 kez gittim ve 3 kez rehberlik yaptım. Yazınızda her ayrıntıya kadar yazmışsınız.

   Yusuf Akalın

   Cevapla
 5. GezelimBilelim

  gerçekten oldukça güzel bir yazı olmuş, Endülüs’ü görmeyen İberya’yı gezdim dememeli. Özellikle portakal bahçeleri çok ama çok güzel. yazın çok sıcak olduğunu mutlaka dikkate almanızı tavsiye ederim. zira 50 derecelere varan bir sıcak gördüm Malaga’da.

  Cevapla
 6. Sumru ozk

  Merhaba,

  Rotayi cizerken ucakla nereye gidip donuste nerden dondunuz? Ve araba kiralama yerine toplu tasima ile bu sehirlerde nasil gezilir bilgi verir misiniz?
  Tesekkurler

  Cevapla
 7. phitogoras

  13 Ocak 20 Ocak 2018 arası Endülüs gezisi yapmayı planlıyorum 2 ay kadar önce Barselona Madrid(Toledo dahil) bir İspanya seyahetim olmuştu. Yazınızdan epeyce faydalanıcam özellikle çizdiğiniz rota çok işime yarıyacak gibi. Araç kiralıyıcam bende Malaga havalimanından ücretsiz park yerleri hakkında bilgi halen geçerlimidir? yani boyasız veya beyaz boyalı kaldırım kenarları ücretsiz mi ? Teşekkürler emeğinize.

  Cevapla
   • phitogoras

    Evet gezi bitti. Buradaki yazınızdan ve yorumlardaki bilgilerden epeyce faydalandım bende okurlara faydalı olabilecek bilgileri ekleyeyim istedim. İlk olarak Yandeks İspanyada çalışmıyor:( Benim gibi internet paketi alıp yandeksle rahatça gezerim diyenlere ilk uyarım bu olucak rota oluşturmuyor. Google haritaları(google maps) çevrimdışı kullanım için endülüs bölgesini çerçeveye alarak kayıt edin ilginç bir şekilde ben internet bağlantımla kullanamadım çevrimdışı mükemmel çalıştı çevrimdışı tek sorun yaya olarak yürüme rotası vermiyor o zaman da mobil verinizi açın ne işinize yarar Granada, Cordobada, Sevilla, Ronda da eski şehir içindeki sokaklarda kaybolacaksınız kesinlikle. Diğer husus otobanlar siz Manuel yazan gişeye yöneleceksiniz bu gişeler kırmızı yani çalışmıyorsa kredi kartı olan gişe memuru olmayan gişelere yöneleceksiniz sadece ispanyolca bu kart menuleri dokunmatik kısmıda var çalışmadı kredi kartınızı sokun ispanyolca birşeyler söyleyecek kapı açılınca kartınızı çekin gidin pin kodu girmiyorsunuz bu yüzden kartınızı kesinlikle yurtdışı kullanıma açık olduğuna emin olun paralı yollara ben sevilla dan cadize , cebelitarık tan ronda ya geçerken denk geldim başka da benim rotalarımda yoktu. Cordobaya Pazartesi gideceksiniz benim gibi gitmeyin Alcazar de los Reyes Cristianos ve Palace of the Marquises of Viana kapalı. Colomares Pazartesi ve Salı ziyarete kapalı diğer günler 10:00-13:30 , 16:00-18:00 saatleri arası açık giriş 2 euro dışarıda araç bırakabileğiniz yerler var ücretsiz:) Türkiyeden gidecek ve araç kiralayacaklar için diğer bilgi Benzin’ in İspanyolcası “Gasolina” diesel aynı diesel benzin istasyonlarında kendiniz dolduruyorsunuz o yüzden aracı alırken yakıt deposunun açma kapamasının nasıl olduğunu sorun ve göstertin benim gibi şaşıp kalmayın:)

    Gelelim gezime Granada Sacromentoda bir mağara evde kaldım 2 gece airbnb den buldum 315 tl 2 gecelik ücret ödedim soğuktu:) Sorunuza gelince içinde kalorifer tesisatı bile vardı tuvalet ve banyoda gayet moderndi, sacremontada gene mağara içerinde flemenko gösterisi izledim çigan tarzı gerçekten keyifliydi pahalıydı 26 euro 1 kişi 1 içecek dahil fiyat tavsiye ederim Barselona Madrid Sevilla da izledim bu gerçekten farklı ve güzeldi. Cordobada kalmadım Granada dan Sevilla ya geçerken arabayı paralı yeraltı otoparklarından birine bıraktım 3,5 saat için sanırım 5,5 euro verdim ana cadde üzerindeydi ve yahudi mahallesinin başlangıcındaydı otopark. Sevilla da 3 gece kaldım insanların kibarlığı samimiyeti rahatlığı ve 3 gün içerisinde ispanyolca hiçe yakın bilmeme rağmen kendimi ilk kez bir şehre çok ısınmış buldum ve sevdim San Estaban mahallesinde kaldım sizin tavsiyelerde belirttiğiniz “.Casa de Pilatos” a yürüyerek 5 dk mesafedeydim San Esteban eski yahudi mahallesi başlangıcı denebilir burdada eski yahudi mahallesinde kayboldum geceleri “La Carbonería” isimli mekan mutlaka gidilmeli ücretsiz flemenko izleyebilirsiniz sadece içecek ücreti ödüyorsunuz Sangria bardak 2,5 euro. Calle(sokak) Cuna da “Centro Cultural Flamenco “Casa de la Memoria”” Hatıra evi Kültürel Flemenko Merkezinde 1 gece Flemenko izlenmeli ücret kişi başı 18 euro öğrenci kimliğiniz varsa 15 euro Granadadaki gösteri amatör ruhlu harikaydı burada gerçekten profesyonel bir gösteri izlerseniz yiyecek içecek yasak sadece gösteri. Cadiz ve cebelitarığı gidip gördüm deniz için Malaga Akdeniz çok daha uygun ve mantıklı olur burda Cadiz de tavsiyeniz işe yaradı bir beyaz şerit bulup Cadizde park edebildim ama çok zor buldum. Ronda da 1 gece kaldım kesinlikle 1 gece ayırılmalı bence İtalyanın ünlü Sienna sını St. Gimilianosunu Madridin Toledosunu görmüş biri olarak söylemem lazım Ronda kesinlikle bu kasabalardan daha görülesi bir yer ve enteresan bir şekilde Endülüste bu kadar çok ingilizce servis yapılan restauranta sahip bir yer yoktu Ronda yı çok beğendim insanları daha soğuktu ve turistlerden pek haz ettiklerini söyliyemem ama arabamla ara sokaklarda kaybolduğumda navigasyonda sapıttı bana yardımcı olan yaşlı ispanyol amcada vardı ispanyolcadan başka dil bilmeyen otelin resepsiyonundaki abla nın Trenquilo(sakin) diyerek gülümsemeside İspanyollardaki stressisz sakin rahat ve samimi halleri gene beni benden aldı. Malaga da picasso müzesi giriş 7 euro şansıma sürrealist kadınlar sergisi vardı ekstra 3 euro vererek orayıda gezebiliyorsunuz sürrelist tablolar bir hayal dünyasıydı Pan’ın Labirenti filmi sanki ilhamını burdan almış gibi geldi ben çok beğendim.

    Genel olarak böyle vardır unuttuklarım. Ömür de bir kere El Endülüs mutlaka görülmeli diyorum.

    Cevapla
 8. feridun

  merhaba,
  İspanya gezisi öncesi çok faydalanacağım bir yazı oldu . Öncelikle detaylı paylaşımınız için teşekkür ederim.
  5 arkadaş Endülüs gezisi planlarken, İspanyanın büyük kısmını görmek isteyen diğer arkadaşlarımı kıramayarak yoğun bir program hazırladım. Ancak Endülüs kısmı ve sonrası konusunda değişiklik yapıp yapmama konusunda kararsız kaldım. programımızın ham hali şöyle:
  1. gün öğlen Barselona’da olacağız.
  2. gün Barselona
  3. Gün Granada: sabah erkenden uçak ile Malagaya gideceğiz. Malagada araç kiralayıp, malagayı gezmeden direkt Granada.. Öğleye doğru granada da olup, öğleden sonra Elhamra sarayı gezilecek.
  4. gün Granda: Tüm gün granada.. Gece elhamra nasrid bölümü tekrar gezilecek. geceleme yine granadada
  5. gün sevilla: sabah erkenden yola çıkılıp, ronda üzerinden sevilla. Ronda hızlı gezilip, akşama fazla kalmadan sevillada olmayı planlıyoruz.
  6. gün sevilla: Sevilla karnavalının ilk günü (15 nisan) , geceleme sevilla
  7. gün toledo: erkenden yola çıkıp cordoba gezilerek toledoya ulaşılacak. geceleme toledo
  8. gün. Madrid. önemli yerler gezilecek
  9. gün: öğle uçağı ile Türkiye’ye dönüş
  Sizce küçük değişikliklerle daha efektif veya güzel bir plan mümkün mü.
  kısıtlamamız: 3. gün başına kadar değişiklik mümkün değil. Barselona malaga uçak bileti alındı ve araç kiralandı. Endülüs kısmında daha esnek olabiliriz. Madrid de hiç kalmaya da biliriz.
  şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • visnekiraz

   Tesekkur ederim Feridun, Cok hizli geciyor gunler gibi geldi. Barselona’yi ya da Madrid’i baska zamana ayirsaniz daha iyi olurmus. Onun disinda planiniz guzel, keyifli gezmeler.

   Cevapla
 9. azime y.

  merhabalar
  Kasım ayında endülüs gezisi planlıyorum ucak biletimizi aldık. Sorum goldcar ile ilgili avis, budget, hertz gibi türevlerine göre epeyce uygun fiyatlı. Rezervason yaptırmayı düşünüyorum ama güvenilir midir? Olası hasarlar ve yol yardım herşey içinde verdikleri fiyatın tam emin olamadım. Siz memnun kalmış mıydınız?

  Cevapla
  • visnekiraz

   Merhaba Azime,
   Biz cok memnun kaldik, bir sorun yasamadik. Kaza sigortasi zaten ayri satilan bir urun genelde. Istersen onu ekleyebilirsin.
   Iyi gezmeler simdiden

   Cevapla
   • gulsen

    ek tam koruma almdınız mı yoksa standart sigorta paketi ile mi devam ettiniz. Bir de park yerleri için bir yazı daha gelecek demişsiniz ama onu bulamadım. Bilgi verebilir msiniz.

    Cevapla
   • gulsen

    araba kiraladınız mı merak ettim ben de bu sene kasımda gitmeyi düşünüyorum araba kiralama ücreti cok uygun ama park yeri ücrteleri cok yüksek . Nerelerde park ettiniz bilgi verebilir misiniz? bir de kirala deneyiminiz nasıldı?

    Cevapla
    • visnekiraz

     Evet yazinin icinde kiraladigimiz sirketin linki var. Maalesef o yaziyi eski erkek arkadasim yazacakti ama oyle kaldi. Aradan 5 sene gectigi icin detaylari cok hatirlamiyorum. Park icin kalacaginiz otelle mutlaka iletisime gecin onceden, onlar yardimci olur. Eski sehir merkezlerinin icinde belli kisitlamalar var. Umarim yardimci olur bu bilgi. Simdiden iyi gezmeler. Yeni Zelanda’da oldugum icin yaziniza ancak simdi cevap verebiliyorum.

     Cevapla
     • gulsen

      Yine de cevapladınz sorun değil. Ben de ekildim tek başına gidicem o yüzden büyük ihtimal araba kiralamıyorum sanırım belki günübirlik kiralarım rondaya geçmek için. Umarım yalnız sıkılmam

     • visnekiraz

      Hic sikilmayacaginiza eminim. Bir flemenko gecesine gitmeyi deneyin. Ispanyollar cok sicak kanli, mutlaka muhabbet edecek birileri cikar. Rome2Rio.com’da yerel ulasim araclarinin saatlerine ulasmak mumkun. Belki yerel bir otobus vardir Ronda’ya giden.

 10. Senay

  Paskalya tatili icin bi on bilgi olsun diye araştirirken denk geldim yaziniza..çook guzel yazmişiniz..her ayrinti yazilmis👌cok begendim cok❤instagramdan da takip edicem;)

  Cevapla
 11. Eser

  Merhabalar, biz eşimle beraber temmuz ayında büyük bir ispanya turu yapmayı planlıyoruz ve granada da içinde olacak kısmetse. Verdiğiniz linke ulaşılamıyor ancak şöyle bir şey var bakarsanız çok sevinirim. https://www.ticketmaster.es/event/visita-guiada-y-exposicion-taurina-tickets/18629?language=en-us
  Visita guiada y Exposición Taurina yazmakta ve 8 euro kişi paşı fiyatı var, bu mudur acaba?
  Bir de genel olarak ispanya da araç parkı üzerine kafa karışıklığı oldu bende, çünkü gezinin tamamında araba kiraladık. Evet renkleri anlıyorum, hatta bazı yazılarda max. 2 saat park edilebildiğini okudum ancak, uzun süre parklarda, örneğin 5-6 saat, ne olacak bilemiyorum. Anladığım kadarıyla ücretsiz park yerleri o kadar da bulunan bir şey değil, ne yapmamı önerirsiniz, kontrol ve ceza sistemi nasıl, ya da başka bir yöntemi var mı? düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi rica edeceğim. Teşekkür ederim…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d blogcu bunu beğendi: